Kane & Lynch 2: Dog Days

1

Dog Days oynamadan önce biraz ilk oyundan esintiler almanız gereken bir oyun. Dog Days’in ilk ekranında karşınıza üç ana mod çıkıyor; hikâye modu, arcade mod ve online mod. İki farklı hikâye modu var, co-op ve tek kişilik. Oyun her iki oynanışa da açık bir şekilde tasarlanmış. Co-op’ta da, tek kişilik versiyonda da bir eksiklik veya bir abartı hissetmiyorsunuz. Fakat beri yandan, iki tarafa da uyması özellikle co-op versiyonunu senelerdir alıştığımız ufak tefek ve tatlı oyunlardan arınmaya zorluyor. Örneğin Uncharted 2’deki gibi dostunuzu sırtınıza alıp daha yüksek yerlere çıkamıyor veya Army of Two’daki gibi düşmanın dikkatini dostunuzun üzerinden kendinize çekemiyorsunuz. Bu çok büyük bir problem değil, bu yüzden bu sorunu çabucak atlatabilirsiniz. Ne de olsa oyun çalışıyor, öldürülecek bolca düşman var ve Kane ile Lynch yerli yerindeler. Hikâyeyi takip etmeye başlıyorsunuz böylece… sonra da bunun ne denli akıllıca bir hamle olduğunu fark ediyorsunuz.

Lynch, kolay bir iş olacağına yemin ettiği bir operasyon için Kane’i kendisinin bir süredir yaşadığı Şangay’a çağırıyor. Fakat Kane ve Lynch bir araya geldiğinde, yolunda gitmeyen diğer her şey gibi bu “kolay iş” de bir süre sonra tepetaklak oluyor.

Çünkü eğer hikâyeyi takip etmezseniz, Dog Days size oyuna devam etmek için tek bir sebep dahi sunmuyor. Bütün bölümlerde, bütün düşman sürülerinde ve üzerinize akan kurşun yağmurlarında yaptığınız şeyler aynı. Yapımcıların “youtube-realism” adını verdiği kamera ve görüntü sistemi sayesinde daha da sıkıcılaşmış bölüm tasarımları, taktiksel derinlikten yoksun oynanış ve üzerinize gelen düşman sayısının sıkıntı verecek denli çoğunlukta olması damağınızda tuzsuz bir aksiyon tadı bırakıyor. Oysa ki hikâye gayet ilgi çekici. Lynch, kolay bir iş olacağına yemin ettiği bir operasyon için Kane’i kendisinin bir süredir yaşadığı Şangay’a çağırıyor. Fakat Kane ve Lynch bir araya geldiğinde, yolunda gitmeyen diğer her şey gibi bu “kolay iş” de bir süre sonra tepetaklak oluyor. Bu tepetaklak oluşu ve keşmekeşi izlemek, hele ki Kane ve Lynch gibi karakterlerle gerçekten hoş bir tecrübe halini alıyor.

IO, hikâyeyi kullanarak yansıtamadığı atmosferi, oyuna ekledikleri yeni kamera tipiyle yansıtmaya çalışmış. “Gerçek yeterince güzel değil” diyor kendileri, bu yüzden de “fotorealizm” yerine “youtube-realizm” denen bir sistem kullanmışlar. Hatta bu sistemi almışlar ve üzerine bir de oyunun tüm temasını ve dokusunu Youtube üzerine kurmuşlar.
Youtube gerçekçiliğinden sıyrılır sıyrılmaz “tamam” diyorsunuz, “şimdi biraz online ve arcade modlarda takılayım”. Fragile Alliance modu el değmeden mevcut tutulmuş, arcade modu da bunun üzerine zaten. Üst üste oynadığınız Fragile Alliance haritalarında amacınız kazanabildiğiniz kadar çok para kazanmak, ardından bu parayı online skorbordlara kaydediyorsunuz. Vakit geçirmek için fena değil, aynı şekilde yeni online modlar Undercover Cop ve Cops & Robbers da Fragile Alliance’ın üzerine kurulduğu mantığı iyi yansıtıyorlar. Hikâye modunun Youtube gerçekçiliği burada da mevcut. Fakat bölüm tasarımları tek kişilik moddan çok daha iyi ve zaten beş dakikalık periyotlarla tüketildiğinden hikâyenin eksikliği sizi burada çok da fazla rahatsız etmiyor.

Kane & Lynch 2 Dog Days bol bol aksiyon sevenler için yapılmış adrenalin dolu bir oyun. Eğer iyi bir hikayeye sahip bir aksiyon oyunu arıyorsanız tercihiniz olabilir.


İşletim Sistemi: Windows XP/Vista/7
İşlemci: Intel 3.0 GHz veya AMD 2.5 GHz
Bellek: 1 GB (XP), 2 GB (Vista/7)
Ekran Kartı: Nvidia 7800 / ATI X1800
DiretX: 9.0c8.140
OYUN BILGILERI 9 yıl önce eklendi
Kane & Lynch 2: Dog Days

Tür: Aksiyon Oyunları

Platform: PC

Boyut: 7.24 GB

Crack: RELOADED

Tarih: 20 Ağustos 2010

Kaynak: Zamunda

Dil: İngilizce

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?